Zabieram się za siebie – czyli Podsumowanie Lipca i Plany na Sierpień 2017

Lipiec był pod wieloma względami przełomowym miesiącem!

Przede wszystkim ruszyły do przodu różne tematy związane z rozwojem zawodowym. Ponadto wypracowałem optymalny dla siebie sposób ustalania celów – zarówno krótko, jak i długoterminowych – które mogę później rozbijać na mniejsze, dzienne zadania.

(O tym, w jaki sposób planuję lata, kwartały, miesiące, tygodnie i dnie będziesz mógł przeczytać już wkrótce).

Nowy sposób ustalania celów mocno wpłynął także na formatowanie tego i przyszłych podsumowań miesiąców. Zamiast rozbijać je na konkretne zadania (jak to miało miejsce przy stosowaniu metodologii Trzy Poziomy) porządkuje je wg różnych, ważnych dla mnie obszarów życiowych, jak np. rodzina, rozwój, biznes/kariera, sport i zdrowie itp.

Tak wygląda to w tym momencie (ta lista najprawdopodobniej ulegnie zmianie).

A zatem zaczynajmy.

KARIERA

Uruchomienie działalności gospodarczej

Pod koniec czerwca otworzyłem działalność gospodarczą – głównie po to, żeby rozliczać dodatkowe projekty poza etatem (współpraca z Mirkiem). Muszę przyznać, że to niezmiernie miłe uczucie wystawić fakturę, a jeszcze milsze zobaczyć wpływ na konto bankowe 🙂

Choć sam proces zakładania działalności został w ostatnich latach bardzo uproszczony, to i tak było z tym mnóstwo zabawy. Wypełnianie wniosków CEIDG, wizyty w urzędzie skarbowym, ZUS-y, wybranie formy rozliczania podatków, VAT-u… Trochę się z tym zeszło…

PLANY NA SIERPIEŃ:

 • Niestety w obszarze biznesu i kariery nie mam jeszcze za dużo do powiedzenia. Jestem w trakcie ustalania, gdzie i w jakim modelu będę pracować. Różne decyzje (ich wynik nie do końca zależy ode mnie) mogą rzutować na mój rozwój zawodowy na najbliższe lata. Muszę się uzbroić w cierpliwość i uwierzyć, że ostatecznie wszystko ułoży się dla mnie dobrze.
 • Szykuje się za to kilka ciekawych projektów w ramach Chmurowiska.

 

ROZWÓJ KOMPETENCJI

Online Marketing

To mega istotny obszar rozwoju moich kompetencji, ściśle związany z karierą. W lipcu poza edukacją i testowaniem różnych narzędzi (m.in. Lead Pages) porządkowałem różne materiały. Oj mamo, ile tego jest…

Programowanie

W lipcu właściwie nie dotknąłem tematu. Strasznie kusi mnie natomiast liźnięcie frameworka Ruby on Rails. Kupiłem testowo kurs na Udemy, który spróbuję przejść. Zobaczymy, czy się wciągnę.

Chmura publiczna

Styczność z Mirem zainspirowała mnie, żeby nieco głębiej wejść w temat chmury publicznej – wiedzieć, czym są te wszystkie EC2, S3, Routingi, Load Balancery, Cloud Fronty, Lambdy itp… Zacząłem więc kurs AWS Cloud Solutions Architect na A Cloud Guru – na razie całkowicie dla zabawy. W lipcu prawie ogarnąłem temat storage’u S3. Fajna sprawa 😉

Książki

W sierpniu przeczytałem jedną książkę – „10x Rule” autorstwa Grant Cardone. Całkiem ciekawa pozycja.

PLANY NA SIERPIEŃ:

 • Póki co podoba mi się kurs z chmury publicznej. Chciałbym ukończyć sekcję EC2 i Route53.
 • Spróbuję zmierzyć się z Ruby on Rails.
 • Online marketing – dalsze czytanie i usystematyzowanie swojej wiedzy
 • Planuję przeczytać 1-2 książki – jedną z nich na pewno będzie książka o przygotowaniach do maratonu.

 

BLOG, VLOG, PERSONAL BRANDING

Zawieszenie vloga

Swojego ostatniego vloga opublikowałem pod koniec czerwca. To był meetup Mirka:

I choć miałem nagrywać w lipcu (szczególnie podczas urlopu), to jakoś nie mogłem zdobyć się na sięgnięcie po kamerę. Czułem bardzo duże opory.

Reaktywacja bloga

Postanowiłem za to więcej i częściej pisać na blogu. Ta forma ekspresji po prostu bardziej sprzyja mojemu aktualnemu stylowi życia i liczbie obowiązków (tych zawodowych, jak i prywatnych).

To skrobnę sobie zdanie rano, to dopiszę coś w przerwie na obiad, to z kolei poprawię jakiś fragment wieczorem przed snem. Taki rwany sposób tworzenia jest mi aktualnie bliższy i bardziej użyteczny.

Vlogi z kolei wymagają większego zaangażowania (i czasowego i psychicznego) oraz czasu na montaż. Pisanie natomiast potrafi mnie wyciszyć i wprowadzić w stan głębszego skupienia.

PLANY NA SIERPIEŃ

 • Przeróbki i aktualizacje na blogu (na pierwszy ogień pójdzie strona z celami).
 • Chciałbym opublikować przynajmniej 3 wpisy
 • Chciałbym nagrać 2-4 wideo

 

SPORT I ZDROWIE

Ukończenie Biegu Powstania Warszawskiego

W lipcu aktywnie trenowałem do Biegu Powstania Warszawskiego – moich pierwszych zawodów od ukończenia kwietniowego Orlen Maratonu.

Muszę przyznać bez bicia, że maj i czerwiec były bardzo jałowe pod względem biegania. Nie potrafiłem się zmobilizować do treningów. Na szczęście zbliżający się bieg i aktywność treningowa mojego accountability partnera, Bartka, skutecznie postawiły mnie na nogi.

Być może nie szalałem jakoś z tym bieganiem (nie stosowałem się idealnie do treningu), ale udało mi się wykręcić zadowalający czas na zawodach: 48:07 na 10 km. Poprawiłem tym samym swoją życiówkę o ponad 3 minuty! Całkiem nieźle 🙂

PLANY NA SIERPIEŃ:

 • Trening do BMW Półmaratonu Praskiego (start 2 września)
 • Podjęcie decyzji dotyczącej startu w PZU Maratonie Warszawskim – uzależniam to od moich sierpniowych treningów. Jeżeli będę w tym regularny oraz bez problemu będę radzić sobie z dłuższymi wybiegami, wtedy zdecyduję się na start. Jeżeli nie, pewnie zrobię jeszcze jedne zawody na 10 km – Bieg przez Most lub Biegnij Warszawo.
 • Chcę spróbować Cross Fitu.

 

ROZRYWKA I RELAKS

Urlop

Na początku lipca wyjechałem z rodziną na planowany od dawna 2-tygodniowy urlop na Mazurach. Pogoda niestety średnio dopisywała, trudno więc było w pełni wypocząć, gdy dzieci nie mogły się wyszaleć na dworze 🙂

Dodatkowo postanowiłem nie odcinać się całkowicie od pracy. Zabrałem ze sobą laptopa, codziennie sprawdzałem pocztę, od czasu do czasu wykonałem jakąś pracę.

Odczułem tego zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Na pewno nie przeżyłem szoku po powrocie i nie utonąłem pod lawiną bieżących spraw. Płynnie wszedłem w rytm pracy. Ale czy w pełni odpocząłem i się zregenerowałem? Raczej nie…

Obejrzałem Spider-Man: Homecoming

To jedyny film, na którym byłem w kinie w lipcu (nie jestem specjalny kinomaniakiem, generalnie chodzę jedynie na ściśle wybrane produkcje).

Jako dzieciak byłem ogromnym fanem Spidermana. Nie skłamię, jeśli powiem, że przeczytałem chyba wszystkie dostępne w Polsce komiksy wydawane w tamtym czasie przez TM-Semic. Obejrzałem też większość filmów z Człowiekiem-Pająkiem.

Ogólnie rzecz biorąc, bardzo dobry kawałek Marvellowskiego kina. Może nie tak spektakularny jak Avengersi, nie tak rozwalający, jak Logan, i nie tak zabawny, jak Deadpool, ale zdecydowanie warto obejrzeć ten film.

Reaktywacja Netflixa i serialów

Miłość do serialów wzięła w lipcu górę nad rozsądkiem. Te kawałki czasu, które przeznaczyłem na rozrywkę, spędzam na nadrabianiu zaległości na Netflixie (House of Cards głównie).

PLANY NA SIERPIEŃ:

 • Planuję zakupić Chromecasta 🙂
 • Poza tym brak większych planów. Ta sfera życia jest w dużej mierze uzależniona od mojego budżetu na sierpień (który w chwili pisania tych słów nie został jeszcze zaplanowany).

 

I tyle! Lipiec był dość intensywny. Ale sierpień zapowiada się na jeszcze szybszą jazdę!

Share this:

Niestrudzenie dążę do rozwoju, zwiększania swoich umiejętności i bycia lepszym człowiekiem. Piszę swojego bloga. Nagrywam vlogi. Uczę się programowania. Pracuję w PR i marketingu. Jestem wielbicielem skreślania zadań ze swoich list to-do.