Najważniejsze zasady efektywnej pracy w pigułce – 10 prostych technik produktywności

Jak znacząco zwiększyć swoją osobistą efektywność? Wbrew pozorom, jest to łatwy proces.

Nie musisz kurczowo trzymać się wymyślnych technik produktywności lub używać konkretnej aplikacji. Wystarczy wdrożyć kilka zdroworozsądkowych reguł w swojej pracy.

Poniżej znajdziesz zasady, którym codziennie staram się być wierny. Zawsze wracam do tej listy, kiedy czuję, że wybijam się z rytmu, tracę istotne cele z zasięgu wzroku lub w moim życiu zaczyna panować bałagan.

To taki mój Top 10. The Best Of 🙂

  1. Zadbaj o odpowiednio długi i porządny sen. To chyba najistotniejszy punkt 🙂 Możesz być niesamowicie zmotywowany, ale bez dobrej energii nie zajedziesz zbyt daleko. Według Sleep Foundation dorosła osoba (między 18 a 64 rokiem życia) powinna przesypiać w nocy 7-9 godzin.
  2. Trzymaj wszystkie projekty i zadania do zrobienia w jednym miejscu. Może to być kalendarz, notes, aplikacja, kartka papieru, program pocztowy (maile). Medium nie ma aż tak istotnego znaczenia. Najważniejsze, żeby zadania nie były rozproszone po kilku listach.
  3. Spisuj wszystkie zadania, ustalenia, terminy. Nie polegaj na zawodnej pamięci. Warto swoją główną listę przeglądać raz dziennie (np. podczas planowania dnia). Interesujący sposób notowania swojej listy przedstawia Bullet Journal. Jeżeli jesteś zwolennikiem aplikacji elektronicznych, polecam Todoist.
  4. Wyznaczaj jedynie 3 najważniejsze zadania na cały dzień. Generalnie ludzie mają tendencję do przeceniania tego co mogą zrobić w dłuższym czasie (np. w dniu roboczym), dlatego wrzucają na swoją listę wszystko, co wydaje im się istotne. Większość ekspertów od produktywności wychodzi z założenia, że lepiej planować małą ilość zadań, ale powiązaną z najważniejszymi celami.
  5. Zaplanuj swoje trzy najważniejsze zadania w kalendarzu. Wyznacz dla nich ramy czasowe, które potraktujesz równie poważnie, jak prawdziwe spotkanie.
  6. Zacznij pracę od realizowania najważniejszego zadania. Często mamy tendencje do otwierania poczty i przekopywania się przez maile. Takie podejście powoduje, że stawiamy cele i priorytety innych osób ponad swoje. Wyjątkiem od tej zasady jest praca przy obsłudze klienta.
  7. Pracuj w danym czasie tylko nad jednym zadaniem i odetnij się od wszelkich rozpraszaczy. Wyłącz program pocztowy i wszelkie powiadomienia (np. w telefonie komórkowym), pozamykaj zbędne okna i aplikacje. Daj znać pracownikom, że w tym czasie możesz być dla nich niedostępny.
  8. Zadbaj o przerwy w pracy. Sprawdzoną techniką jest Pomodoro, według której po 25 minutach skoncentrowanej pracy robisz krótką przerwę. Po czterech takich cyklach odpoczywasz dłużej – np. 15-30 minut.
  9. Zadbaj o porządek w swoich narzędziach pracy, np. poczcie email. Polecam technikę Inbox zero, która polega na codziennym opróżnianiu maili z głównego widoku poczty.
  10. Raz na tydzień sprawdzaj co udało Ci się dokonać,a do których projektów musisz się bardziej przyłożyć.

Oczywiście do powyższych zasad można byłoby dorzucić jeszcze kilka punktów związanych z przeglądem i ustalaniem celów, tygodniowym/miesięcznym/kwartalnym planowaniem. Ta lista stanowi pewną esencję, której nie chcę nadmiernie w tym momencie komplikować.

Będę ogromnie wdzięczny, gdybyś chciał poświęcić dla mnie 5 minut i spisać przynajmniej jedną swoją zasadę, której jesteś wierny każdego dnia. Dziękuję!

Share this:

Niestrudzenie dążę do rozwoju, zwiększania swoich umiejętności i bycia lepszym człowiekiem. Piszę swojego bloga. Nagrywam vlogi. Uczę się programowania. Pracuję w PR i marketingu. Jestem wielbicielem skreślania zadań ze swoich list to-do.