Czego wartościowego nauczyłem się od Gary’ego Vee?

Polecam obejrzeć ten film. To pigułka mądrości, które przekazuje Gary Vaynerchuck – jeden z moich idoli/mentorów. Tytuł tego filmu może wskazywać, że film jest adresowany wyłącznie do młodych ludzi. Ale to błąd. Te lekcje są uniwersalne.

Wypisałem najważniejsze cytaty z tego filmu i publikuję je na blogu, żeby stale je sobie powtarzać i o nich pamiętać.

P.S. Poniższe tłumaczenia są oczywiście mojego autorstwa, więc nie łapcie mnie proszę za słówka 😉

O podejmowaniu działania

Nie martwię się o poziom mikro. Myślę w perspektywie makro.

Mój dopisek: Gary często wspomina o tym w wielu swoich filmach. Mirko szybkość i marko cierpliwość. Trzeba działać dynamicznie, ale jednocześnie dać sobie czas i uzbroić się w cierpliwość. Wielu ludzi chciałoby szybko odnieść sukces i bardzo traci zapał, gdy sukces nie pojawia się natychmiast.

Nie wiem czy odniósłbym sukces, gdyby internet w obecnej postaci był dostępny, gdy miałem 22-23 lata. Już wtedy wiedziałem, że jestem wyjątkowy i mógłbym nie być wystarczająco cierpliwy, aby budować biznes i zdobywać doświadczenie. Zacząłem dopiero mówić do świata w wieku 35 lat…

Ludzie nie rozpoczynają. Nie działają. Nie tworzą. Tylko myślą, debatują, pracują nad strategiami. Różnica między takimi ludźmi jak ja i większością jest taka, że ja działam przez cały czas.

Kiedy żyjesz, myśląc o swoim pogrzebie, liczby na koncie bankowym pojawiają się zupełnie przez przypadek.

O byciu autentycznym

Ludzie mają duży problem, aby być autentycznym wobec siebie. To różnica między rozumieniem kim teraz JESTEŚ a kim CHCIAŁBYŚ być. Zmagałbym się ze sobą, gdybym nie widział kim naprawdę jestem. Kiedy poznasz siebie, jest Ci dużo łatwiej podejmować decyzje.

O budowaniu swojej rozpoznawalności i dokumentowaniu procesu

Podstawowym błędem popełnianym przez ambitnym ludzi jest próba nadmiernej sprzedaży siebie. Tak jakby potrzebowali uwagi innych ludzi. Wydaje mi się, że zdecydowanie lepiej jest opowiadać o tym, przez co się przechodzi, zamiast dawać rady.

Jeżeli chcesz, żeby ludzi Cię słuchali, jest tylko jedna rzecz. PRAWDA. To oczywistość. Ale to nieprawdopodobne, jak dużo zyskuję dzięki temu. I oczywiście jest Ci zdecydowanie łatwiej, gdy odniesiesz już jakiś sukces, aniżeli wspinasz się po drabinie kariery. Ale wydaje mi się, że wielu ludzi mogłoby na tym dużo zyskać, gdyby opowiadali o swojej podróży… Problem polega na tym, że nawet, jeśli opublikujesz potężny 1-minutowy film motywacyjny, znajdą się 30-, 40-, 50-latkowie, którzy powiedzą: „A co ty wiesz o życiu?”. Jest zdecydowanie lepszy sposób na przedstawienie swoich poglądów. Zamiast mówić „powinieneś”, powiedz: „moja intuicja podpowiada, że…”, „kiedy patrzę na to…”, „po dzisiejszym spotkaniu z Garym dowiedziałem się, że…”

O publikowaniu treści

Musisz publikować content bardzo regularnie. (…) Nie musisz być bardzo wymyślny. Dokumentuj zamiast tworzyć. To duża zmiana. Kiedy mówię o 7-25 kawałkach contentu, pewnie sobie myślisz: „jak ja mam wyprodukować 7-25 znaczących rzeczy, które wzbudzą respekt do mojej osoby?”. To kwestia bardzo obiektywna.

Czy znasz siebie czy tylko aspirujesz do bycia kimś innym? To jedne z trudniejszych pytań. Jeżeli chcesz być poważany i znany, to k… bądź OBECNY. Chyba sobie żartujesz, że przez tydzień niczego nie zrobisz? Nikt, kto odniósł sukces, nie uczynił tego bez ciężkiej pracy.

Nie możesz tworzyć? Dystrybuuj. Nie możesz tworzyć dzisiaj? Pomagaj innym (w docieraniu do dobrego contentu – mój przyp.). Nie ma usprawiedliwienia dla braku kontaktu ze światem. To po prostu nie zawsze muszą być Twoje słowa i myśli…

O generowaniu przychodów i budowaniu zespołu

Rynek da Ci pieniądze. Musisz tylko powiedzieć, co możesz dać w zamian. Znalezienie pieniędzy nie jest problemem, tylko sposób w jaki patrzymy na świat. Wiesz dlaczego wielu ludzi odnosi porażkę? Ponieważ większość „shitu” jest badziewna, nie wystarczająco dobra. Ponieważ większości ludzi ma to w d… „Dam Ci pieniądze. Ale co masz dla mnie”? I wtedy ludzi nie wiedzą. Więc co kupuję? Co to za biznes? Czym jest ta machina, w którą wkładam pieniądze? Musisz przedstawić swój produkt pod postacią pewnego mechanizmu. Nikt nie wypisuje czeku dla konkretnej osoby.

Tworzysz zespół? Nawet o tym nie myśl. Jeszcze daleko Ci do tego. Nie masz na to pieniędzy. Możesz polegać na znajomych. Ale najpierw musisz pracować nad sobą zanim zaczniesz martwić się o zespół. Weź się do kupy. Zostań świetny.

I na koniec

Pomysły to g… Liczy się WYKONANIE!

Share this:

Niestrudzenie dążę do rozwoju, zwiększania swoich umiejętności i bycia lepszym człowiekiem. Piszę swojego bloga. Nagrywam vlogi. Uczę się programowania. Pracuję w PR i marketingu. Jestem wielbicielem skreślania zadań ze swoich list to-do.